Sıkça Sorulan Sorular - SSS

Akredite KOBİ danışmanı olan kişiler, KOBİ’lerin mevcut durumlarını analiz ederek, daha ileriye taşınabilmeleri için yardımda bulunurlar. Ayrıca; finansman, pazarlama, KOBİ kredileri gibi sorunlarına, danışmanlar aracılığıyla çözüm bulabilirler. Bu belgeyi bir Dış Ticaret Danışmanlık firmasının taşıması da işin yıldızlı kısmıdır. Dolayısıyla elbette önemli bir belgedir, her dış ticaret danışmanlık bir firması da bu belgeye sahip değildir. Akredite olmak ise, bu hizmetin kalitesinin ve güvenilirliğinin denetlenebilir olmasıdır. Bizler ise sizlere bu İhracat Danışmanlığını sağlarken; 6 Sigma ilkelerinden yararlanırız. Dolayısıyla operasyonlardaki mükemmelliğin sağlanması bizim için çok önemlidir. Firmalarımıza verdiğimiz hizmet, KOSGEB tarafından denetlenmekle beraber; üst üste karşılaşılan memnuniyetsiz durumlarda bu belge tehlikeye girmektedir. BM Dış Ticaret, bu belgeye yakışacak ihracat danışmanlık hizmeti vermeye devam etmekte ve bu konuda şüphesiz ilerlemektedir. Siz danışanlarımıza naçizane tavsiyemiz; bu belgenin bir kodu olduğunu unutmamanız. Çünkü piyasadaki diğer ihracat danışmanlık firmaları bunun sadece bir kelimeden ibaret olduğunu düşünürler.

 

Sizler için yaptığımız firma, ürün incelemesi ve kapsamlı Pazar araştırması sonucunda belirlenen hedef ülkeleriniz göz önünde bulundurularak firmanıza hedef pazarınıza uygun dil yetkinliğine sahip bir ya da iki danışman ataması yapılmaktadır.

 

Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz. Aslında bu teknik olarak pek de mümkün değil. Çünkü dünya üzerinde bilinen pek fazla çok uluslu dil bulunmaktadır. Fakat ihracatta sıklıkla kullanılan diller için ekibimiz son derece yeterlidir. Ayrıca ihracatta çok kullanılan diller için ekibimiz yeterli, ayrıca misafirlerinizin yerel dilleri için de o dile özel ücretsiz tercüman hizmetimiz bulunmaktadır. Ürün ve sektör açısından; Haftalık gerçekleştirdiğimiz toplantılarımızda, birkaç haftayı ürün ve firma tanıtımları için ayırmayı tercih ediyoruz. İş birliği yaptığımız firmalar; ürünleri için detay bilgiler vererek bizlere ürünleri öğrenmemiz için süre tanırlar. Bizler İhracat Danışmanlığı hizmetimizde, ürün kartları hazırlar, muadil olabilecek ürünlerin araştırmasını tamamlayıp, rakiplerin analizlerini yaparız. Bir sonraki toplantımızda ise firmamıza, bunların sunumu gerçekleştirip üzerine istişare yaparak, çalışmalarımıza başlarız. Eş zamanlı olarak; rakip analizleri, sektör raporları, geçmiş zaman ithalat/ihracat verileri ve bizim çeşitli çalışmalarımız devam etmektedir.  İhracat danışmanınız ve departmanınız olarak ihracat sürecinde eksiksiz bir hizmet ile daima bünyenizde var olacağız.

Ebetteki çalışmayı seçtiğimiz birçok sektör, ekibimizde barındırdığımız personellerimizin yetkinlik alanları içerisinde bulunmaktadır. Fakat takdir edersiniz ki ülkemizde işleyen binlerce sektör ve bu sektörlerin kuruluşları mevcuttur. Sektörlerin hepsine hâkim olmak mümkün değilken, bizler tam da bu noktada sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Haftalık olarak gerçekleştirdiğimiz toplantılarımızda, birkaç haftayı ürün ve firma tanıtımları için ayırmayı tercih ediyoruz.

İş birliği yaptığımız firmalar; ürünleri için detay bilgiler vererek, bizlere ürünleri öğrenmemiz için süre tanırlar. Bizler İhracat Danışmanlığı hizmetimizde, ürün kartları hazırlar, muadil olabilecek ürünlerin araştırmasını tamamlayıp, rakiplerin analizlerini yaparız. Bir sonraki toplantımızda ise firmamıza, bunların sunumu gerçekleştirip üzerine istişare yaparak, çalışmalarımıza başlarız. Eş zamanlı olarak; rakip analizleri, sektör raporları, geçmiş zaman ithalat/ihracat verileri ve bizim çeşitli çalışmalarımız devam etmektedir.  

Pazar araştırması ihracata başlamanın temel yapı taşı olmasından mütevellit doğru ve kapsamlı yapılması gerekmektedir çünkü Pazar araştırması bizi ürünlerimiz için doğru hedef pazarlara yönlendirmektedir. Doğru hedef pazara yönelmenin en önemli avantajlarından biri tüm dünyaya ürünlerimizi ihraç etmek için fazla zaman ve emek harcamaktansa kapsamlı Pazar araştırması sonucunda belirlenen hedef pazarlara yönelerek doğru müşterilere ulaşmamızı, zamanımızı ve emeğimizi doğru pazarda kullanmamızı sağlamaktadır.

BM Dış Ticaret Danışmanlık ve Proje Geliştirme olarak sizlere sunmuş olduğumuz 3 farklı ihracat danışmanlık paketi sunmaktayız ve tüm paketlerimiz kapsamlı Pazar araştırması ile başlamaktadır.

Ürününüz ve sektörünüz için yapılan detaylı Pazar araştırması sonucunda çıkan hedef pazarlar doğrultusunda öncelikle online masa başı araştırması yapılıyor. Masa başı araştırmasından kastettiğimiz ise ihracat departmanınız olarak sizin ürününüz ve sektörünüz için uygun olan B2B sitelerini tespit edilip kayıt işlemleri yapılıp müşteriler ile iletişime geçiliyor. Bir yandan da bu müşterilerin güvenini kazanmak ve daha çok müşteriye ulaşmak adına fiili saha araştırması yapılıyor ve ziyaret gerçekleştiriliyor.

Bunlara ek olarak 33 farklı ülkede dirsek temasında bulunduğumuz bizler gibi çalışan İhracat Danışmanlık şirketlerinden o ülkelerdeki müşteri listelerini tedarik etmekteyiz.

İhracat Danışmanlığı hizmetimiz kapsamında sizin için yapılan çalışmaları, şirketinizin mail uzantısında bizim için oluşturulan mail adresinden atılan mailleri, haftalık olarak planlanan durum değerlendirme toplantıları ve size atanan danışmanların haftanın en az bir günü sizin ofisinizde çalışmasına müteakiben sürecin takibini kolaylaştırmak ve bu süreci birlikte yönetmek amaçlanmıştır. Ek olarak yapılan çalışmalarımızın tümü günlük olarak drive’a yüklenmektedir.

Sizin için hazırlamış olduğumuz günlük ve haftalık çalışmaları incelemek için haftada bir gün değerlendirme toplantıları yapılmaktadır. Değerlendirme toplantıları haricinde firmanıza atanan danışman sizlere günlük raporlar sunmaktadır. Ayrıca firmanıza ve ürünlerinize dair oryantasyon sürecimizde toplantılarımız haftada iki ya da üç kez olarak düzenlenebilmektedir. Bu toplantılarda ürünlerinizin ve firmanızın kurumsal kültürü danışman tarafından benimsenmekte ve Türkçe/İngilizce ürün sunumları ile ürünlerinizi tüm detayları incelenmektedir. İhracat danışmanlığı iş modelimizde her danışman bir firmaya baktığı için ve VIP hizmet sunmamızdan dolayı haftanın beş günü firmanız ile ilgilenmektedir. Arka planda tabii ki firmanız müşterileri ve ihracata hazırlık sürecinde yapılması gereken görevler ile haftanın yedi günü ilgilenilmektedir. Ayrıca danışmanınız ile 7/24 iletişim sağlayabilirsiniz.

 

İhracat danışmanlık iş modelimizde oluşturduğumuz detaylı potansiyel müşteri listesi üzerinden doğrudan pazarlama aracı olarak kullandığımız bir pazarlama sistemidir. Mailing marketing sisteminin firmanıza entegre edilmesi devamlı ve düzenli bir iş yönetimi sağlamaktadır.

İhracat Danışmanlık Hizmetimizin başlaması ile danışan firmamızın yurtdışı pazarında pazarlama argümanlarından olan sosyal medya, katalog, website ve çeviri eksiklikleri giderilir ve ihtiyaca uygun iyileştirmeler yapılır. Peki bu argümanlar ihracat için neden önemlidir? Yurtdışı pazarında firma ve ürünlerinizin tanınması için aktif kullanılan bir sosyal medyaya, çeviri alternatiflerinin olduğu bir websitesine ve firmanızı kurumsal bir şekilde tanıtacak bir kataloğa ihtiyacı vardır. Tüm bu unsurlar ihracat süreçlerinde kullanılan argümanlardır.

B2B terimi İngilizce Business to Business kelimelerinin karşılığıdır. B2B ve e-ticaret, işletmeler arasında geleneksel yollarla gerçekleştirilen iş ilişkilerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Günümüzde adını sıkça duyduğumuz dijital pazarlamaya ayak uydurabilmek için B2B sitelerine yapılan üyelikler firmanızın uluslararası platformlarda tanınabilmesi ve öne çıkabilmesi için son derece önemli bir ihtiyaçtır.

Ürün ve sektör dinamiklerine göre gerekli B2B sitelerine üyelik işlemleri ihracat danışmanlığı hizmetimizde ihtiyaçlarınıza göre gerçekleştirilmektedir.

 

 

Sizler ile bire bir temas kurmak isteyen potansiyel müşterilerinizi havaalanından alıyor, gerek sizin fabrikanızda gerek bizim ofisimizde etkili bir sunum ile karşılıyoruz. Fabrika ve ürün tanıtımı kısmında da sizlere ihracat ve pazarlama stratejileri ile destek oluyoruz. Daha sonrasında da müşteri takibi ve analizi bizler tarafından sizlere raporlanıyor.

Firmanız ile çalışmaya başlamadan önce siz değerli iş ortaklarımız ile yaklaşık 3 hafta süren bir Firma Analiz Süreci geçiriyoruz. Bu süreç firma ve ürün analizi, ürün veya hizmetlerinizin bulunduğu sektörün analizi, ülke ve dünya çapındaki verilerin incelenip size raporlanmasını kapsıyor. Bu raporların bize sağlamış olduğu veriler sonucunda, İhracat Danışmalık Hizmetimiz kapsamında firmalara 120. günde ihracat garantisi verebiliyoruz.

 

İhracat Danışmanlık Hizmeti içerisinde size vermiş olduğumuz 120. günde ihracat garantisi sözümüzün arkasındaki güvencelerimiz, sözleşmemizin imzalanmasına müteakiben başlayan kapsamlı Pazar araştırması ile belirlenen 2 hedef 4 potansiyel ülkede yapılan müşteri araştırması aslında bizim nokta atışı ihracat olarak adlandırdığımız istihbarat yöntemlerindendir. Ürünümüzü tanıtmak için dünyanın her yerindeki müşterilere ulaşmaya çalışmak aslında bizleri biraz hedeften uzaklaştırmakta ve doğru müşteriye ulaşmamızı geciktirmektedir. Bu nedenle kapsamlı ve doğru yapılan pazar araştırması bizi hedefimize yaklaştıran bir adımdır. Pazar araştırması ile eş zamanlı yürütülen bir diğer çalışmamız ise detaylı rakip analizidir. Yurtiçinde ve yurtdışındaki rakiplerimizi tanımak bizim için çok büyük bir avantajdır. Rakiplerimizin fiyatları, sosyal medya kullanımları, pazarlama stratejileri bizim ihracat yol haritamızı belirlememizde önemli rol oynamaktadır. Tüm bunlara ek olarak hedef pazarlarımıza uygun dil seçeneği ile uzman kadromuz, danışan firmamızın ihracat için ihtiyacı olan tüm eksiklerini gidermek ve onu rakiplerinden bir adım ileriye taşımak için tüm bu stratejilerine ek olarak BM Dış Ticaret Danışmanlık ve Proje Geliştirme olarak 33 farklı ülkede oluşturduğumuz bizler gibi çalışan İhracat Danışmanlık şirketleriyle dirsek temasında çalışmakta ve o ülkelerdeki müşteri listelerine ulaşabilmekteyiz.

15 günde ihracat sözü aslında bizim kendimiz için belirlemiş olduğumuz bir hedeftir. Ancak 120. günde ihracatı gerçekleştiremezsek danışan firmamız aylık olarak bize yapmakta olduğu ödemeleri durdurur ta ki biz ilk ihracatı gerçekleştirene kadar. Bu süreç içerisinde size atanan danışman ve BM Dış Ticaret Danışmalık ve Proje Geliştirme ekibi olarak ilk günkü özverimiz ve size olan bağlılığımız ile İhracat Danışmanlığıhizmet akdimiz devam eder. İlk ihracat gerçekleştikten sonra danışan firmamız ödemelerini tekrardan aylık olarak devam ettirmektedir.

 

Çalıştığımız belli başlı özel gümrük ve lojistik firmaları ile bire bir temas halindeyiz. Sektörün verdiği engin tecrübe, bize bu noktada bir rehber oluyor. Dolayısıyla iş ortaklarımız ile beraber, ürünlerinizin teslimatına kadar tüm süreci yönetiyor ve gerekirse bizzat müdahalede bulunuyoruz. İhracat Danışmanlık iş modelimizde İhracat Departmanından farksız olarak tüm sürecin içinde yer almaktayız.

 

Sizler ile sadece fuarlara katılmak dışında sizin için fuarları bulmak ve organizasyonu yürütmek için sizlerin yanında olacağız. İhracat danışmanlığı iş modelimizde tüm süreçlerde sizlerle birlikte hareket ediyor ve doğru şekilde gerçekleşmesi için yanınızda oluyoruz.

BM Dış Ticaret Danışmanlık ve Proje Geliştirme ekibi ile 365 gün ihracat yönetimi ve 7/24 iletişim tüm danışanlarımıza sağladığımız bir ayrıcalıktır. Ek olarak danışan şirketlerimize atanan 2 danışman arkadaşımızın haftanın 1 günü sizin ofisinizde çalışması ve her hafta yapılan durum değerlendirme toplantıları ile bu sürecin yönetimi ve iletişimin daha da sağlamlaştırılması amaçlanmıştır. Tüm bunlara ilaveten İhracat Danışmanlığı Hizmetimiz boyunca sizlerle ekip arkadaşı olarak bir bütün olmak bizim en temel prensiplerimizdendir.

 

Sizin şehir dışında olmanız İhracat Danışmanlığı Hizmetimizi uygulanması açısından hiçbir sorun teşkil etmemekte. Haftada bir gün yapacağımız değerlendirme toplantıları ve size atanmış olan danışmanın 7/24 ulaşılabilir oluşu hiçbir iletişim aksaklığı yaşatmamakta ve sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

Çalıştığımız firmaların hepsi bizim için çok değerli bu nedenle VIP bir hizmet, sınırlı müşteri sayısıyla firmanıza özel bir hizmet veriyoruz. Bir ihracat danışmanı olarak dış pazara açılmak ve ihracatınızı gerçekleştirmek için gereken tüm eksiklikleri tespit edip sizinle yapacağımız ortak çalışmalar doğrultusunda gideriyoruz. Bizimle çalıştığınız takdirde verdiğimiz hizmetin kalitesinden şüphe etmeyeceğinizi taahhüt ediyoruz. İhtiyacınız olduğu her an BM Dış Ticaret Danışmanlık ve Proje Geliştirme olarak yanınızdayız.

Çalışma etiğimize ters düşmemesi için her sektörden sadece bir firmayla çalışmaktayız. Aynı sektörden gelen talep için hangi firmayla çalışılacağı konusunda ikilemde kalınmaması ve doğru bir sistemle ilerlemek için iş planımızı bu şekilde ilerletiyoruz çünkü biz size özel bir ihracat departmanı ve danışmanlığı hizmeti sunuyoruz. Sizin bünyenizde olan bir ihracat departmanının aynı sektörden başka bir firmayla çalışması söz konusu olamaz.

 

İhracat Danışmanlığı Hizmet içeriğimizde bulunan yılda iki kez yurtdışı ziyaretlerini düzenlenmesi sözümüz üzerine yurtdışı ziyaretleri tarafımızca karşılanmaktadır. Sizin yetkilendirmiş olduğunuz firma yetkilisi ve bizim tarafımızdan yetkili danışman ile seyahatler düzenlenmekte ve ödemiş olduğunuz aylık paketin içerisine dahil olmaktadır.

Ticaret Bakanlığında bulunan yurt dışı birim, marka ve tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesi Genelgesi kapsamında 6 (altı) ay ve daha fazla dönemi kapsayan kira ödemelerinin tek seferde yapılması halinde destek ödemesi bulunmaktadır. Sizlere sunmuş olduğumuz İhracat Danışmanlığı Hizmetinde bayi ve şube oluşturma, ofis-showroom kiralama mentorluk hizmetlerinde, hangi bölge de olması gerektiği ya da hangi desteklerden yararlanılabileceği gibi sorularınızda yol göstermek için bu süreci de sizlerle birlikte yönetmekteyiz.

 

İhracat Danışmanlığı Hizmet içeriğimizde bulunan yılda iki defa proje yazma hizmetimizde uygun proje belirlenmesi, proje yazımı, proje başvurusu, başvuru sonrası sürecin takibi, gerekli durumlarda revize edilmesi, onaylanan projenin yönetimi ve tamamlanan projenin raporunun hazırlanması sürecine kadar tüm süreç bizler tarafından yönetilmektedir. Düzenli olarak Devlet desteklerinin takibi ve danışanlarımızı teşvik konusunda bilgilendirmemiz ile İhracat Danışmanlığı Hizmet içeriğimizin her sürecinde sizlerle olduğumuz gibi proje konusunda da sizleri yönlendiriyor ve firmanıza uygun olacak şekilde proje hizmetimizi sunuyoruz.

İhracat Danışmanlık Hizmetimizde sizlerin tüm ihracat sürecini yönettiğimiz gibi ithalat desteği ihtiyacınız durumunda da sizleri yalnız bırakmıyor ve ithalat süreçlerinde de yanınızda olup tüm operasyonel süreçte sizlere destek oluyoruz. İthal edilmesi gereken ürün bazlı, hangi ülkeden, firmadan ve hangi lojistik ağı ile satın alınabileceği konusunda sizi bilgilendiriyor ve süreci sizlerle birlikte yönetiyoruz.

 

BM Dış Ticaret Danışmalık ve Proje Geliştirme olarak danışan firmalarımıza sağladığımız en temel hizmetimiz var olan ihracatlarını arttırmak ve hiç ihracata başlamamış olan firmalarımız için pazar araştırması ile belirlenen 6 ülke pazarından pay almalarını sağlamaktır. Ek olarak bizimle çalıştığınız 12 aylık süreç içinde bize ödemiş olduğunuz İhracat Danışmanlık bedelinin yaklaşık olarak 2 katını sizlere kar ettirmek bizim en nihai amaçlarımızdandır.

Talebiniz doğrultusunda 12 ayın sonunda beraber çalışmaya devam edebiliriz fakat bizim nihai amacımız sizin bünyenizde bir ihracat departmanı oluşturup sizlere sürdürülebilir ihracat yaptırmak ve sistemimizi sizin firmanızın kendi pazarlama altyapısına entegre etmektir. Bunun için gereken personel istihdamı, personelin eğitim süreci tarafımızdan gerçekleştirilir ve 12 ayın sonunda zaten izlediğimiz yolu detaylı bir şekilde öğrenmiş ve uygulamaya geçirebilecek yeterlilikte olacaksınız. Bunun yanı sıra; sektörünüz ve ürününüz için edindiğimiz size yol gösterecek nitelikte olan tüm know-how’ı sizlerle paylaşacağız. Bu süreçte de ihracat danışmanınıza ihtiyacınız olduğu her an ‘BM Dış Ticaret ve Proje Geliştirme’ olarak yanınızda olacağımızdan şüpheniz olmasın. 

 

Bizden ya da başka bir firmadan İhracat Danışmanlık Hizmeti almadan da tabi ki ihracat yapabilirsiniz. Ancak bizlerin size sunmuş olduğu İhracat Danışmanlık Hizmetinin asıl amacı sade ve yalın ihracat değildir. Eğer sınırların olmadığı bir ticaret modelinde sizlerde yerinizi almak istiyorsanız odaklanmanız gereken yalın ihracat modeli değil, sürdürülebilir ve nitelikli ihracat modeli olmalıdır. Tüm hazırlık süreçlerini detaylandırdıktan sonra yapmanız gereken harekete geçmek olacaktır. Harekete geçmeden önce bir uzmana danışarak ihracatı kendinizde yapabilirsiniz. Bir ihracat danışmanlığı almadan da temel olarak ihracat yapmanız mümkün.

İhracat Danışmanlık Hizmetimizde sizlerin tüm ihracat sürecini yönettiğimiz gibi ithalat desteği ihtiyacınız durumunda da sizleri yalnız bırakmıyor ve ithalat süreçlerinde de yanınızda olup tüm operasyonel süreçte sizlere destek oluyoruz. İthal edilmesi gereken ürün bazlı, hangi ülkeden, firmadan ve hangi lojistik ağı ile satın alınabileceği konusunda sizi bilgilendiriyor ve süreci sizlerle birlikte yönetiyoruz.

BM Dış Ticaret Danışmalık ve Proje Geliştirme olarak danışan firmalarımıza sağladığımız en temel hizmetimiz var olan ihracatlarını arttırmak ve hiç ihracata başlamamış olan firmalarımız için pazar araştırması ile belirlenen 6 ülke pazarından pay almalarını sağlamaktır. Ek olarak bizimle çalıştığınız 12 aylık süreç içinde bize ödemiş olduğunuz İhracat Danışmanlık bedelinin yaklaşık olarak 2 katını sizlere kar ettirmek bizim en nihai amaçlarımızdandır.

Talebiniz doğrultusunda 12 ayın sonunda beraber çalışmaya devam edebiliriz fakat bizim nihai amacımız sizin bünyenizde bir ihracat departmanı oluşturup sizlere sürdürülebilir ihracat yaptırmak ve sistemimizi sizin firmanızın kendi pazarlama altyapısına entegre etmektir. Bunun için gereken personel istihdamı, personelin eğitim süreci tarafımızdan gerçekleştirilir ve 12 ayın sonunda zaten izlediğimiz yolu detaylı bir şekilde öğrenmiş ve uygulamaya geçirebilecek yeterlilikte olacaksınız. Bunun yanı sıra; sektörünüz ve ürününüz için edindiğimiz size yol gösterecek nitelikte olan tüm know-how’ı sizlerle paylaşacağız. Bu süreçte de ihracat danışmanınıza ihtiyacınız olduğu her an ‘BM Dış Ticaret ve Proje Geliştirme’ olarak yanınızda olacağımızdan şüpheniz olmasın. 

Bizden ya da başka bir firmadan İhracat Danışmanlık Hizmeti almadan da tabi ki ihracat yapabilirsiniz. Ancak bizlerin size sunmuş olduğu İhracat Danışmanlık Hizmetinin asıl amacı sade ve yalın ihracat değildir. Eğer sınırların olmadığı bir ticaret modelinde sizlerde yerinizi almak istiyorsanız odaklanmanız gereken yalın ihracat modeli değil, sürdürülebilir ve nitelikli ihracat modeli olmalıdır. Tüm hazırlık süreçlerini detaylandırdıktan sonra yapmanız gereken harekete geçmek olacaktır. Harekete geçmeden önce bir uzmana danışarak ihracatı kendinizde yapabilirsiniz. Bir ihracat danışmanlığı almadan da temel olarak ihracat yapmanız mümkün.