Hizmetlerimiz E- Pazarlama Danışmanlığı

E- Pazarlama nedir? Öncelikle bu soruyu cevaplayalım. Dijital ortamlar (sosyal medya, internet, mobil platformlar) vasıtası ile yapılan pazarlama işlemine dijital pazarlama denir. Gelişen teknoloji ile birlikte geleneksel yöntemlerle pazarlama (radyo, televizyon, gazete vs.) geçerliliğini yitirmeye, yeni dönem dijital pazarlama ise göz önünde bulunmaya başladı. E- pazarlamanın en önemli avantajı tamamen tüketici odaklı oluşu. Günümüzde tüketici deneyimi artırılıyor, interaktif mağazalar inşa edilmeye başlanıyor. Adeta pazarlama devri yeniden yaratılıyor. 

 

E- pazarlama sayesinde doğru sonuçları kısa zamanda görme imkanına sahip olursunuz. Örneğin bir gazeteye verdiğiniz reklamda kaç tüketiciye ulaştığını, kaç tüketicide olumlu sonuç uyandırdığını bilmek pek mümkün olmaz. Ancak e-pazarlamada kaç tüketici bunu görmüş, kaçının ilgisini çekmiş, bu sayede kaç ürün satılmış gibi her türlü soruya yanıt bulabilirsiniz.

E- pazarlama danışmanlığı, internetin hayatımızdaki etkinliğiyle beraber ortaya çıkan yeni bir hizmet koludur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet kullanımı yükselmektedir. Bankacılıktan eğitime, eğlenceden sağlığa kadar birçok sektörde, internet üzerinden hizmet alınmaktadır. Özellikle satın alma alışkanlıklarında büyük değişimler gözükmektedir. E-ticaret firmalarının pazardaki payı her gün artmaktadır. Bu durum markaların dijital pazarda yer almasını zorunlu kılmaktadır.

Bir markanın online pazarda yerini alması ya da dijital pazarda faaliyet gösteren bir markanın daha büyük kitlelere ulaşması için verilen hizmetlerin tamamı e- pazarlama danışmanlığı olarak geçmektedir. Danışmanlık faaliyetleri, bireysel olarak yapılabildiği gibi ekip halinde çalışan sosyal medya ajansları tarafından da yürütülmektedir. E- pazarlama danışmanı, kendisine müracaat eden markaların potansiyellerini analiz ederek en doğru stratejiyi belirlemekte ve tanıtım bütçelerini ideal şekilde kullanmaktadır.

 

Firmalar e- pazarlama faaliyetlerini kendileri de yönetebilmektedir. Ancak e- pazarlama danışmanı, firmaların artı ve eksilerini değerlendirerek kaynakların hangi platforma aktarılacağını daha doğru bir şekilde planlamaktadır. E- pazarlama danışmanlığı alan firmaların faaliyet gösterdiği sektör ve hitap ettiği kesim değerlendirilmekte, potansiyel kitlenin davranışları ölçülmekte ve bu doğrultuda firmalara özel stratejiler oluşturulmaktadır. Ayrıca müşteri kitlesi ile iletişim daha hızlı olmakta ve sektördeki değişimler yakından takip edilebilmektedir.